Çınar Yaprağının Faydalarını Biliyor Muydunuz ?

'Zararları / Faydaları' forumunda Miraç tarafından 7 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

 1. Miraç

  Miraç Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Uzun ömürlü bir bitki olan çınar ağacı ülkemizde oldukça fazla karşımıza çıkar. İri gövdeli ve dayanıklı yapısı nedeni ile oldukça fazla rastlanan bir ağaç türüdür. Çınar ağacı her zaman güçlülüğü ve kalıcılığı temsil etmek için kullanılır. Bu amaçla da metafor öğesi olarak da kullanımı oldukça yaygındır.

  Çınar Ağacı:
  Avuç içi büyüklüğünde ve parçalı yapraklara sahip olan çınar ağacı, her ormanda en sık karşılaşılan ağaç çeşididir. Çınar ağaçları özellikle su kenarlarında kendisini gösterir. Çünkü bu ağaç türü suyu oldukça fazla sevmektedir.

  [​IMG]

  Çınar ağacının en belirgin özelliği ise uzun boylu olmalarıdır. Boyları neredeyse 30 metreye kadar uzanmaktadır. Bu nedenle de gölgesinden yararlanmak için genellikle çınar ağacı kullanılır. Ülkemizde yaz aylarında çınar ağaçları, kişilere büyük oranda gölge ve serinlik sağlar. Bu nedenle de insanların en çok sevdiği ağaç türü olarak karşımıza çıkar.

  Çınar ağaçlarının uzun ömürlü olması da karakteristik özellik taşır. Hatta pek çok şehirde çınar ağaçları tarihi değer niteliğine sahip olduğu için koruma altına alınmıştır. Çünkü bu ağaçlar asırlık bir ömür ile karşımıza çıkar.

  Çınar Ağacı Yaprağı:
  Çınar ağacı yaprağı geniş bir yapraktır. İnsan eline benzetilir. Bu nedenle de çınar ağacı da insana benzetilir. Bazı bölgelerde insana benzetildiği için de adam ağacı da denilmektedir. Çınar ağacı son derece uzun bir ağaçtır. Bu uzun ağacın yaprakları da çok geniştir. Geniş yapraklarda ayrıklıklar da vardır. Geniş yapraklar aynı zamanda parlak bir görüntü içerisindedir.

  Çınar ağacının faydaları her zaman insanların haberdar olduğu bir konudur. Asıl şifa ise ağacın yaprağından elde edilir. Uzun zamandır pek çok kullanım şekli ile insanlara fayda sağlamaya devam eder. Çınar ağacı yaprağı çay olarak ya da kür olarak kullanılır. Bu sayede de insanların pek çok sağlık çözümüne kalıcı çözüm sağlar.

  Çınar Yaprağının Faydaları:
  Çınar ağacı görüntüsü ile pek çok kişinin sevdiği bir ağaç haline gelmiştir. Görüntüsü dışında sağladığı fayda ile de oldukça fazla söz ettirir. Çınar ağacının yaprakları kişilerin sağlığı açısından oldukça büyük fayda sağlar. Pek çok yararı nedeni ile uzun yıllar boyunca alternatif tıp yönleri içerisinde önemli bir yere sahip olmuştur.

  Yanık tedavisinde ilk sırada çınar ağacı yaprağı tercih edilir. Bunun en önemli nedeni çınar ağacı yaprağının hücre yenileme özelliği bulunmasıdır. Yanık sonucunda insanlar genellikle leke kalmasından korku yaşar. Çınar yaprağını yanık izine uygulamak; lekelerden de kurtulma sağlar. Çünkü çınar yaprağı iz kalan yerdeki hücrelere yeniden harekete geçirir. Bu sayede oradaki hücreler yenilenir ve iz olan bölge kendi kendini tedavi eder.

  Çınar yaprağı, romatizma hastaları tarafından da kullanılır. Romatizma hastalarının en fazla şikâyet ettiği konuların başında mevsimsel ağrılardır. Bu mevsimsel ağrıların ortadan kalkmasında ise çınar ağacının yaprağı son derece etkilidir.

  Kepek problemi yaşayanların bir numaralı ilacı da çınar ağacı yaprağıdır. Çınar ağacı yaprağı faydalarısayesinde de insanlar saç kökü sorunlarından ve buna bağlı oluşan kepek problemlerinden kurtulma elde eder.

  Çınar Yaprağı Neye İyi Gelir ?
  Çınar yaprağı çayı tüketmek pek çok soruna iyi gelir. Öncelikle özellikle kadınlar için önemli olan kilo verme noktasında bu çay etkilidir. Vücutta bulunan ödem oluşumundan insanların kurtulmasını sağlar. Bu sayede de kişilerde kilo verme bir anda hızlanır. Ödemden kurtulan vücudun, hedeflenen kilolara ulaşması çok daha kolay bir işlemdir.

  Kadınların en büyük sorunlarından biri olan vajinal akıntıya da çınar yaprağı iyi gelir. Vajinal akıntı aslında her kadında oluşur. Bu son derece doğal bir durumdur. Ancak kimi zaman bu vajinal akıntı çok ileri düzeyde olur. Bu da kadınların gündelik hayatlarına engel teşkil eder. Bundan kurtulmak için de çınar yaprağını kullanmak oldukça işe yarar bir çözüm olacaktır.

  Ağız sağlığı açısından da çınar yaprağı kullanımı faydalıdır. Ağız içerisinde pek çok bakteri ve mikrop oluşumu vardır. Bunlardan kurtulmak ve insan sağlığına etkisini ortadan kaldırmak için çınar yaprağı kullanılır. Çınar yaprağı ile hazırladığınız gargarayı düzenli bir şekilde kullanarak; çınar yaprağının faydalarından kurtulmak olanaklıdır.

  Çınar Yaprağı Çay Tarifi:
  Çınar yaprağı çayı hazırlanırken; kurumuş çınar yapraklarına ihtiyaç vardır. Bu nedenle de öncelikle orta boydaki çınar yapraklarını kurutun. Bu işlem için 15 günlük bir zaman zarfı yeterli olacaktır. Çınar yaprakları kurutulurken dikkat edilmesi gereken ilk şey naylon ile temas etmemesidir. Çünkü çınar yaprağının naylon ile kurutulması, yaprakta bakterilerin de oluşmasına yardım eder.

  Kurtulan çınar yapraklarından iki tane alarak iyice ezilmelidir. Bir bardak su kaynatılmalı ve son aşamada içine ezilen çınar yaprağı konulmalıdır. Bu şekilde bir dakika daha kısık ateşte demlenmelidir. İşlem sonunda çınar yaprağı çayı süzülerek tüketilmelidir.

  Çınar Yaprağı Nasıl İçilir ?
  Çınar yaprağı, çay olarak tüketilir. Çayın olumlu etkisinden yararlanmak için de mutlaka düzenli bir şekilde tüketmek gerekir. İki kurumuş çınar yaprağı ile hazırlanan çayı, düzenli olarak tüketebilirsiniz. Bu sayede de hem fiziksel hem de psikolojik olarak bu çayın sağladığı faydalardan yararlanabilirsiniz.

  Çınar Yaprağı Kürü:
  Çınar yaprağı kürü hazırlaması oldukça pratiktir. Bu pratikliği nedeni ile pek çok kişinin sıklıkla uyguladığı bir kürdür. Kür için bir bardak su ve bir buçuk yemek kaşığı çınar yaprağı kurusuna ihtiyaç vardır. Hızlı bir şekilde hazırlayacağınız çınar yaprağı kürü için öncelikle suyu ocağa koyup kaynatın. Daha sonra kaynayan suyun içerisine kurutulmuş ve ezilmiş yaprağı atın. 10 dakika daha bu şekilde kaynatmaya devam edin. İşlem sonunda kür, içilmeye hazır olacaktır. Sabah akşam bir bardak şeklinde tüketebilirsiniz.
   
   
 2. Sadece Sağlık

  Sadece Sağlık Forumbudur.Com Ziyaretçi

  Asıl kaynak burasıdır Kaynak gösterilmeden paylaşım yapmayalım.
   
   
 3. Qarizma

  Qarizma Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  135
  Alınan Beğeniler:
  44
  Ödül Puanları:
  28
  Merhaba,

  Forum sitemizin kurallarını ihlal ederek fake hesap açıp backlink almak için spam konu tarafınızca eklendiği tespit edilmiştir. Buna istinaden forum kurallarımız çerçevesinde içeriğiniz adminlerimiz tarafından düzenlenmiştir. Spam + Backlink almak adına kalitesiz konu açmanız durumunda forumdan uzaklaştırılacağınızı bilmenizi isteriz.

  İyi forumlar.
   
   
 4. Salt

  Salt Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  ÇINAR AĞACI YAPRAĞININ FAYDALARI ?
  • Çınar yaprağı öncelikle romatizma, kemik ağrıları ile bel ve boyun fıtıklarına iyi gelir.
  • Ciltte oluşan yanıklara fayda sağlar. Hücreleri yeniler.
  • Sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelmesi de çınar yaprağının faydaları arasındadır.
  • Sara hastalığı yani diğer adı ile epilepsi rahatsızlığına yararlıdır.
  • Dişleri ve diş etlerini korur.
  • Midesi bulanan kişiler de çınar yaprağını kullanabilir. Çınar yaprağı mide bulantısına iyi gelir.
  • Yaraların çabuk iyileşmesi için yararlı bir bitkidir.
  • Kadınlarda görülen vajinal akıntıları da önler. Kurutulmuş çınar yaprağının suyu içilirse vajinal akıntıları önleyebilir.
  • Eklemlerde kireçlenme olduğunda da yarar sağlayan bir bitkidir.
  • Vücuttan ödem atılmasına yardım ettiği için, çınar yaprağı faydaları ile vücudunuzdaki şişlikten de kurtulabilirsiniz.
   
   
 5. Merve_86

  Merve_86 Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  1
  Çınar yaprağı ağrılara özellikle çok faydalıdır, ağrı giderici özelliği vardır ama hacı hoca ürünlerinden ve dolandırıcılardan uzak durmanızı öneririm aktardan temin edebilirsiniz aktarda 50 60 tl ye kilosu satılıyor yurdumun hemen hemen her yerinde mevcut çınar ağacının yaprağını temin etmek için en güzel yöntem taze taze ağaçtan toplayıp kurutmak ve kullanmak
   
   
 6. UğurYılmaz

  UğurYılmaz Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  89
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  8
  İçildiğini bilmiyordum. Teşekkürler paylaşım için.
   
   

Bu Sayfayı Paylaş