Böbrek Yetmezliği Kalıtsal Mıdır?

'Temel Sağlık Bilgisi' forumunda Dabatay tarafından 31 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  368
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  92
  Böbrek Yetmezliği Tanısı:
  Tüm omurgalı canlılarda bulunan bir organ olan böbrek hayati organlardan sayılabilmektedir. Böbreğin en temel görevi vücuttaki zararlı maddeleri süzerek idrar yoluyla dışarı atmak olarak belirlenmiştir. Böbreğin bu görevinin yanında daha birçok görevi bulunmaktadır.

  Böbreklerin herhangi bir sebeple görevini yerine getirememesi ya da görevini eksik yerine getirmesi durumunda sağlık alanında böbrek yetmezliği olarak adlandırılan tablo ile karşı karşıya kalınmaktadır. Böbreklerin 3 aydan uzun süre görevini yerine getirememesi durumunda kronik böbrek yetmezliği tablosuyla karşı karşıya kalınmaktadır.

  bobrek-yetmezligi.jpg

  Yüksek Tansiyon Ve Şeker Hastaları Riskli:
  Böbrek yetmezliği sıklıkla karşılaşılan bir hastalıktır. Böbrek yetmezliği yüksek tansiyon ve şeker hastalığı ile doğrudan bağlantılı bir hastalık olarak bilinmektedir. Kontrol altına alınamayan şeker ve tansiyon hastalığının böbrek yetmezliğine neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yüksek tansiyon ve şeker hastalığının genetik geçiş gösterdiği ve kalıtsal olduğu da deneylerle uzmanlar tarafından ispatlanmış durumdadır. Böbrek yetmezliğine neden olan bu iki hastalığın genetik geçiş göstermesi akıllara böbrek yetmezliğinin de genetik geçiş gösterebileceğini düşündürmektedir. Ailesinde böbrek yetmezliği olan kişiler böbrek yetmezliğinin kalıtsal olup olmadığını merak etmektedirler.

  Böbrek Yetmezliği Ve Kalıtsal Özellik:
  Böbrek yetmezliğinin kalıtsal özelliği kesin olarak kanıtlanmamıştır fakat yüksek tansiyonu ve şeker hastalığı olan bireylerin böbrek yetmezliğine karşı dikkatli olması gerekmektedir. Uzmanlar böbrek hastalığının kalıtsal özellik göstermediğini fakat ailesinde yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olan kişilerin böbrek yetmezliğine karşı dikkatli olmasını önermektedir. Böbrek yetmezliğinde en riskli grup şeker ve yüksek tansiyon hastaları olarak belirlenmiştir. Uzmanlar yüksek tansiyon ve şeker hastalarının böbrek yetmezliğine karşı uyanık olması gerektiğini ve düzenli böbrek muayeneleri yaptırmaları gerektiğini savunmaktadır. Düzenli böbrek muayenesi sonucunda böbrek yetmezliği erken teşhis edilebilmekte ve tedavi süreci kısalmaktadır.
   
   
 2. KeremcemDurmaz

  KeremcemDurmaz Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim :)
   
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Böbrek Yetmezliği Kalıtsal
 1. BilgecanAbi
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  251

Bu Sayfayı Paylaş