Benler Zararlı Mı?

'Cilt Sorunları' forumunda Dabatay tarafından 8 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. Dabatay

Dabatay Forum Sahibi Yönetim

Alınan Beğeniler:
    558
    Ödül Puanları:
    93
    Gelişen tıp bilimi ve teknolojileri sayesinde tarihte toplumların yok olmasına neden olan birçok hastalık, günümüz insanlarını korkutmanın yanından bile geçemezken çağdaş tıp dünyasının odağında tek bir hastalık gündemini korumaktadır: kanser.

Vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilen bu kötücül hücreler, yaygın olarak ciltte de etkinliklerini sürdürüp büyük sorunlara yol açabilmektedir. Cilt kanserinin en yaygın türü olan deri tümörü 'melanom' olarak bilinmektedir. Deri üzerinde daha önce var olmayan ve bir anda kendini belli ederek kısa zamanda hacimsel ve boyutsal anlamda farklılık oluşturan lekelerle birlikte benler de cilt kanserinin en belirgin semptomlarından sayılmaktadır.

Bütün 'Ben'ler Kanser Belirtisi Midir?

'Ben' adı verilen kahverengi oluşumlar hemen hemen tüm cilt türlerinde bulunabilmektedir. Ancak bazı ciltler, ben oluşumuna daha çok müsaittir. Bu benler, kişinin doğumundan itibaren var olabileceği gibi yıllar içerisinde de ortaya çıkabilmektedir. Özellikle güneşe fazla maruz kalmak gibi yaşam şartlarının getirisi de olabilmektedir. Günlük yaşantıda el ve yüz gibi sürekli güneş ışığı ile temasta bulunan yüzeylerde oluşmakta hatta ben oluşumunun yüksek olduğu cilt türlerinde genital bölgelerde de görülmesi mümkündür.

Her insanda görülebilen benler, vücutta yeni ortaya çıkmışsa ve boyutunda hızla bir değişim gözlenmişse kesinlikle bir uzmana gösterilmesi gereken gruba dahil olan tedirginlik yaratan ben tipleridir. Çeşitli uzmanlar tarafından cildi ben oluşturmaya yatkın olan kişilerin, deri tümörüne yakalanma riskinin daha fazla olduğu belirtilmektedir.

Önem Verin:
    Söz konusu sağlık olduğunda işi ağırdan almamak ve yeterli önemi vermek gerekmektedir. Kişi, kendi vücudunu gözlemlemeli ve daha önce var olmayan, sonradan oluşan leke ve benler varsa kısa zaman içerisinde hızlı bir büyüme olup olmadığını takip etmelidir. Renk değişimi ve asimetrik görüntünün oluşup oluşmadığına bakılmalıdır. Şüpheli bir durum söz konusuysa çok geç olmadan dermatolog tavsiyesine başvurulmalıdır.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş