Bel Soğukluğu Nedir?

'Cinsel Sağlık' forumunda Dabatay tarafından 17 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  368
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  92
  Bel Soğukluğu Nedir, Nasıl Bulaşır?
  Tıptaki adı Gonore olup halk arasında bel soğukluğu olarak geçen bu hastalık, çoğunlukla direkt cinsel birleşme yoluyla bulaştığı gibi, ender görülen bazı durumlarda doğum esnasında anneden çocuğa da geçebilen enfeksiyonel bir hastalıktır. Bel soğukluğu hastalığı ile dünyaya gelen bebeklerde bu durum tedavi edilmediğinde en çok gözleri etkiler ve ileride körlüğe bile sebebiyet verebilir.

  Kadın ve Erkekte Bel Soğukluğu Görülme Durumu:
  Bel soğukluğu hep erkeklerde olurmuş gibi bilinse de, kadınlarda da görülebilmektedir. Erkeklerde olanın daha çok gün yüzüne çıkmasının sebebi, toplumsal nedenlerden dolayı kadınların utanarak bel soğukluğu sorununu dile getirememesidir. Erkeklerde daha çok idrar yolunda enfeksiyonlar meydana gelir, kadınlarda ise rahimde iltihaplanma görülür.

  Bel Soğukluğu Belirtileri:
  Kadınlarda görülen bel soğukluğu tedavi edilmezse kısırlığa kadar yol açabilir, bakterilerin sebep olduğu bu durum sonucu fallop tüpleri enfeksiyon kapabilir. Bu yüzden tedaviyi ertelememek gerekir. Kadınlarda idrar yaparken rahimde yanma, sistit ve vajinadan gelen sarı - yeşil karışımı bir akıntı söz konusu ise, bu durumlar bel soğukluğu belirtileri olabilir ve mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Bazı kişilerde adet döngüsü içerisinde olmadığı halde kanama yaşaması da görülebilmektedir. Erkeklerde de penisten gelen normal dışı akıntı, kasıkta ağrılar ve sık sık idrar yapma hissi gibi belirtiler ortaya çıkar.

  Cinsel yolla geçen bu hastalığın belirtileri, genellikle cinsel ilişkiden sonra ilk bir hafta içinde ortaya çıkar. Fakat kişinin bunu fark edip durumdan rahatsız olmaya başlaması, çoğu verilere göre, bir ayı bulabilmektedir.

  Bel Soğukluğuna Karşı Önlem:
  Bilinmelidir ki, bel soğukluğu nedir sorusunun cevapları arasında, yüksek oranlarda tekrarlayan bir hastalık olduğu da yer almaktadır. Gonore bakterileri, tedaviden sonra yine ortaya çıkabilir. Bel soğukluğu hastalığından muzdarip olmamak için, korunmasız cinsel ilişkilerden kaçınmak gerekmektedir.
   
  Damla Şiriner ve Simge Yazıcı bunu beğendi.
   
 2. kaan altay

  kaan altay Forumbudur.Com Ziyaretçi

  Paylaşım çok güzel, emeğin için teşekkürler. Doktora gitmek şart!
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş