Bel Ağrısının Sebepleri

'Temel Sağlık Bilgisi' forumunda Dabatay tarafından 13 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  369
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  93
  Bel Ağrısına Sebepleri Nelerdir?
  Bel ağrısının sebebi sanıldığı gibi yalnızca bel fıtığı değildir. Bel fıtığı da bel ağrısına sebep olan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Ancak bel ağrısı dışında çok fazla bilinmeyen ya da gözden kaçan bel ağrısının sebepleri şunlardır:

  bel-agrisi.jpg

  1- Kireçlenme: Eklemlerde uzun yıllar sonucu oluşan yıpranma; vücudun fiziksel baskılar karşısında dirençsiz olmasına sebep olur. Genellikle yaşlılık ile ortaya çıkan kireçlenme, bel ağrılarının oluşmasına sebep olur.

  2- Kas Etkenli Ağrılar: Bel ağrısının çoğu kas kökenlidir. Alışık olmadığınız ağır aktiviteler sonucunda bel bölgenizdeki kasların gerilmesi bel ağrısına sebep olabilir. Ağır eşya, bavul taşımanız bel ağrısına sebep olabilir. Bu tarz bel ağrısı belli bir süre dinlendikten sonra geçecektir. Ayrıca uzun yolculuklar, mevsim değişikliği, rüzgar veya cereyanda kalmak, klima altında uzun süre kalmak bu tarz bel ağrısına yol açabilir. Bel ağrısına sebep bir diğer etkende zayıf karın kaslarıdır. Zayıf karın kaslarının tembelliğini örtmek için bel kasları devreye girer. Ve bu da bel kaslarının ekstra yük alması demektir. Bu da bel ağrılarına sebep olur. Doğru duruş şekli, düzenli egzersizler ile karın kasları kuvvetlendirilerek; bel kaslarına binen yük hafifletilmelidir.

  3- Konforsuz Yatak: Uyuduğunuz yatak uzandığınız andan itibaren vücudunuzun bütün noktasına eşit olarak desteklemelidir. Bel ve yatak arasında boşluk olmaması bel ağrısı oluşmaması için önemlidir. Olması gerektiğinden fazla sert veya fazla yumuşak yataklar bel ağrısına sebep olabileceği için bu ikisinin ortasında olan sert yataklar tercih edilmelidir.

  4- Stres: Stresin insan vücuduna çok zararları olduğu bilinir. Bunlardan birisi de bel ağrısıdır. Vücutta salgılanan stres hormonu bel kaslarının gerilmesine sebep olur. Bu da belde ağrısının doğal sonucudur. Stresli ortamlar bel ağrısının sebepleri arasındadır.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş