Bel Ağrısı ve Bel Ağrısının Nedenleri

'Temel Sağlık Bilgisi' forumunda Dabatay tarafından 14 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  368
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  92
  Hayatında bir kez bile olsun bel ağrısı konusunda şikayet etmemiş birisini görmek neredeyse imkansızdır. Hemen hemen her birey ömründe en az bir kere bile olsa bel ağrısı çekmektedir. Bel ağrısı yaşayan insanların aklına ilk gelen şüphe direk bel fıtığıdır. Oysa bel ağrısı ve bel ağrısının nedenleri çeşitli sebeplere dayanabilmektedir.

  bel-agrisi-ve-bel-agrisinin-nedenleri.jpg

  Hareket etmenizi büyük ölçüde kısıtlayan, yürümenizi, eğilmenizi, hatta oturduğunuz yerden doğrulup kalkmanıza bile imkan tanımayan bu rahatsızlığın çeşitli sebepleri olabilmektedir. Her zaman masum sebeplerden dolayı gerçekleşmeyen bel ağrısı kısa zamanda doktor desteği sağlanmazsa ciddi sorunlara sebep olabilmektedir.

  Bel Ağrısı ve Bel Ağrısının Nedenleri:
  Onlarca çeşitli sebebi olabilen bel ağrısının başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz...

  Hareket Etmemek:
  Spordan uzak, hareketsiz bir şekilde sürülen yaşam, geçen zaman ile eklem ve kasların nazik bir yapıya sahip olmalarına sebep olmaktadır. Haftanın belirli günlerini spora ayırmak sağlık açısından faydalı olacaktır. Bu amaca uygun olarak ağırlık ve Kardiyo çalışmaları yapılabilir.

  Bel Kayması:
  Omurgaya kalıcı ve en ağır zararı veren durumdur. Omurgamızda omur adı verilen kemiklerin sıralanması ile iskeletimizin en önemli parçası meydana gelmektedir. Çeşitli kazalar ve zorlanmalar sonucu omurgada kayma meydana gelmektedir. Meydana gelen bu kayma, hastayı hareketsiz bırakarak adeta kilitlemektedir.

  Fazla Kilo:
  Fazla kilolar, yalnızca kalp ve damar hastalıklarına sebep olmamaktadır. Aynı zamanda vücuda eklenen fazla kilolar bir süre sonra vücudun kaldıramayacağı, hatta taşıyamayacağı boyutlara ulaşmaktadır. Zamanla fazla kiloyu taşıyamayan vücut, ağırlığın etkisi ile eğilerek şekil değiştirmeye başlamaktadır. Uzunca süre devam eden bu eğrilik bir süre sonra belde ağrıya sebep olmaktadır.

  Bel Fıtığı:
  Evet, halk arasında bel ağrısı şikayetinin en akla gelen sebebi bel fıtığıdır. Ve buda bel ağrısının sebeplerinden birisi olabilir. Disk ya da siyatik olarak da bilinen bu rahatsızlık, ağır kaldırma gibi sebeplerden dolayı omurga arasında yer alan kıkırdakların yerinden çıkması ile meydana gelmektedir.

  Bu tür şikâyetleri olanlar en kısa zamanda doktora başvurmalılar.
   
  Handan Aldinç bunu beğendi.
   
 2. maxiimuss

  maxiimuss Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Belim uzun zamandır ağrıyodu geçtiğimiz gün doktora gittim fıtık başlangıcı dediler. Arkadaşlar hemen ameliyat olmak istemiyorum. İnternette ameliyatsız çözümlere bakıyorum. Kinezi terapi diye birşey gördüm bu yöntemi kullanan eden varmı firmanın sitesini aşağıya koyuyorum bu firmayı bilen varsa yorum yapsın lütfen.

  bel fıtığı
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş