Bebek Sütten Ne Zaman Kesilmelidir?

'Bebek Sağlığı' forumunda Gizem tarafından 11 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. Gizem

  Gizem Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  202
  Alınan Beğeniler:
  89
  Ödül Puanları:
  28
  Zorlu Bir Süreç: Bebek ve Sütten Kesme;
  Anne ve bebeğin aralarındaki en büyük bağlardan birini oluşturan olaylardan biri de annenin bebeğini emzirmesidir. Anne sütünün yaralarını ve gerekliliğini tartışmaya gerek bile yoktur. Fakat bu kutsal ve bir o kadar büyülü sürecin tabii ki de bir sonunun gelmesi gerekir.

  anne-bebek-sut.jpg

  Peki, Ne Zaman Sütten Kesilmeli?
  Emzirme süreci 2 yaşına kadar sürmelidir ve bu süreci en hasarsız atlatmak gerekir. Çünkü 2 yaşında sütten kesilmeyen bebek ek gıdayı reddeder ve katı gıdaya geçme sürecini zorlaştırır, dişlerinde çürüme başlar, uyku düzensizliğine neden olur ve bu da ruhsal açıdan anne ve bebeği çok zor duruma düşürür.

  Bu süreçte annenin çok sabırlı davranması gerekir. Bebeği sütten aniden değil yavaş yavaş uzun bir zamana yayarak kesmesi gerekir. Bu sayede bebek anne ile inatlaşmaz ve var olan duruma alışması kolaylaşır. Emzirmeyi kesen annelerin göğüsleri şişer, sertleşir ve ağrı yapar. Fakat bu korkulacak bir şey değildir. Soğuk kompres uygulanabilir ya da fazla sütü sağabilir. Göğüslerde süt boşalınca anne rahatlar.

  Anne bu süreç içinde emzirme işlemini kısaltmalı ve emzirme sayısını mümkün olduğunca düşürmelidir. Annesine yaptığı nazlanmayı başkasına yapmayan bebek biberon ile süt içebilir veya katı gıdayı kabul edebilir. Bu süreçte annenin yalnız kalması için özen gösterilmelidir.Emzirme olayının bitmesi demek bebek için anneden uzaklaşma demektir ve bu süreç içinde bebek çok ağlar ve sürekli annenin kucağında olmak ister. Böyle zamanlarda anne bebeğini kucağına almalı onunla bol bol konuşmalı ve onu çok sevdiğini söylemelidir.

  Sütten kesme
  durumunda bebeği iğrendirme yoluna gidilmemelidir. İlerde bu psikolojik olarak bebeği etkilemektedir. Akıldan çıkarılmaması ve ön planda tutulması gereken en önemli husus ise bebeğin ve annenin bu sürece hazır olmalarıdır.
   
  Alperen bunu beğendi.
   
 2. cenap12

  cenap12 Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş