Bebeğin İlk Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Genel olarak anne adayları tarafından bebeğin anne karnındaki ilk hareketleri 4 ay ile 5 buçuk aylık gibi bir süre zarfında hissedilmektedir. Ancak bu süre zarfı ilk defa anne olan adaylar ile tekrar anne olan adaylara göre değişmektedir. İlk defa anne olan adaylarda anne rahmi ve çocuğun içerisinde bulunduğu rahim yeni oluşmaya başladığından dolayı biraz daha geç hissedilmektedir. Bu süre 5- 6 ay gibi bir süreyi de bulabilmektedir. Ancak buna ek olarak da daha önceden anne olmuş ve yeniden anne olan adaylar 12.haftadan itibaren bebeklerin hareketlerini hissedebilirler.

hamilelikte-bebek-hareketleri.jpg


Bebeklerin Hareketleri Neye Göre Artmaktadır?
Anne adayları yorulduklarında otomatik olarak anne karnındaki bebeğinde yorulmuş olduğunu düşünebilirsiniz. Bebeğinizin hareketlenmesi için biraz dinlenerek enerji verici yiyecek ve içecekler ve şekerli gıdalar tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra diğer faktörler de şu şekildedir; annenin heyecanlanması, annenin karnındaki bebek ile konuşması bu gibi durumları arttırmaktadır. Bebeğinizin anne karnındaki hareketleri eğer çok fazla ise bu bebeğinizin bulunduğu ortam da yeteri kadar oksijen aldığını, anne rahmindeki sıvının yeterli olduğunu ve anne bebeğinin iyi beslenmesi ile bebeğin de iyi beslendiğini işaret etmektedir.

Bebeklerin Anne Karnındaki Hareketlerini Etkileyen Faktörler;
Anne adayının gün içerisinde çok fazla yorulması bebeğinde yorulmasına yol açar ve bebek hareket etmez. Bunun yanı sıra annenin sıvısının yetersiz olması, anne karnındaki bulunduğu ortamda oksijenin azlığı ve anne adayının düzenli ve doğru bir şekilde beslenip beslenmemesi de bebeğin hareketlerinde etki göstermektedir. Her şeyden önce sağlıklı beslenmeyi ve toksinlerden uzak durmayı ihmal etmeyin. Eğer sigara kullanıyorsanız hamileliğiniz boyunca içmemeniz hem kendi sağlınız hemde dünyaya gelecek bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.
 

Benzer konular