Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?
Hamilelik sürecinde bebeğin cinsiyeti öğrenmek anne ve babaların en çok istediği şeydir. Anne rahmindeki bebeğin cinsiyeti zaten hamileliğin ilk gününden itibaren genetik olarak belli olmuştur. Ancak bebeğin cinsiyetinin kesin tespiti için ultrason muayenesi gereklidir ve en erken 4. Aylık süreçte belli olmaktadır. Hamilelik döneminin 13-14. Haftalarında bebek kendini göstermeye başlayacaktır. 20. haftaya gelindiğinde ise tam olarak cinsiyet anlaşılır bir duruma gelecektir.

bebek-cinsiyeti.jpg


Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Bebeğin cinsiyeti erkek olarak görülmüş ise genelde bir yanılma payı yoktur. Çünkü muayene yapılırken doktor tarafından bebeğin penisi tespit edilmiştir. Ancak bazı durumlarda kordon bağı görülür ve kız bebekte erkek gibi teşhis edilebilmektedir. Kız bebeklerde daha çok yanılma olurken bu konuda ileriki haftalarda daha net sonuçlar alınmaktadır.

Ultrason Haricinde Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Tespit Edilir?

Ultrason yönteminin haricinde amnosentez (anne karnındaki amnion suyu) ile koryon villus biyopsisi gibi farklı yollar ile kromozomal araştırmalar yapılmaktadır. Kız bebek (XX), erkek bebek ise (XY) kromozomal yapısı ile farklı DNA’lara sahiptir. Bu şekilde hem bebeğin cinsiyetinin tespiti hem de kromozomsal bir hastalığın olup olmadığı tespit edilerek avantaj sağlanmaktadır. Basit cinsiyet belirleme testleri ise eski inanışlara göre de kullanılırken bu testlerin doğruluk derecesi çok güvenilir değildir ve farklı sakıncalarından dolayı kullanılması doğru değildir. Örneğin; karnın sivri olması, ekşi veya tatlı aşermek, sabahları bulantının olması, bebeğin kalp atış hızı gibi yöntemler eski inanışlara göredir.

Paylaştığım konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için yazı devamına eklemiş olduğum videoyu izleyebilirsiniz. Bebegin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? sorusunun cevabını Op. Dr. Serkan Oral bizler için cevaplıyor.

 

Benzer konular