Baş Ağrısı Sebepleri

'Temel Sağlık Bilgisi' forumunda Dabatay tarafından 31 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  367
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  92
  Uzmanlara göre baş ağrısı sebepleri arasında en çok stres ve içki olduğu yapılan araştırmalarda gözlenmiştir. İçki insanlara faydadan çok zararı vardır ve aşırı kullanılması halinde insana pek çok zarar vereceğini ve bunun ölümle bile sonuçlanabileceği belirtmiştir. Birçok insan baş ağrısını dikkate almadığından pek çok sorunlarla karşılaşmıştır. Uzmanlara göre oldukça dikkate alınması gerektiğini belirtmiştir aksi halde ölümle bile sonuçlanabileceği özellikle beyin kanaması gibi ciddi bir sorun oluşabileceğini belirtmiştir.

  bas-agrisi-sebepleri.jpg

  Baş ağrısının en büyük nedenleri sırasıyla şöyledir;

  Migren:
  Yapılan araştırmalarda baş ağrıların migrenden dolayı da oluştuğu gözlenmiştir. Migren neden ortaya çıktığı bulunmasa da uzmanlara göre genelde genetik yoluyla oluşabiliyor yani anne veya babada migren varsa doğacak çocuklarında da migren oluşumunu gözlenmiştir.

  Ergenlik Dönemi:
  Yapılan araştırmalarda baş ergenlik dönemlerinde baş ağrısı olduğu gözlenmektedir. Ergenlik dönemlerinde oluşan ağrılar birçok hasta tarafından migren gibi ağrıların oluştuğunu gözlenmiştir. Uzmanlar bu tür ağrıların migren olmadığını ergenlik dönemlerinde gelişen baş ağrısı olduğunu belirtmektedir. Ailesinde eğer migren sorunu varsa uzmanlar hastaneye gidip test yapılmasını önermektedir aksi halde aşırı derecede rahatsızlık verebilir.

  Küme Baş Ağrıları:
  Uzmanlar aniden başlayan ve 1-2 dakika süren küme ağrıların genelde vücudun aniden serotonin salgılaması sonucu ortaya çıktığı gözlenmektedir. Birçok kişiye aşırı derece rahatsızlık veren bu ağrılar önce arka taraftan başlar öne doğru yayılır uzmanlara göre gün içerisinde 2-3 defa görülür.

  Sinüzit:
  Sinüzit birçok kişiyi oldukça rahatsız eden bir hastalıktır. Özellikle kış aylarında ortaya çıkan bu hastalık insanların başlarının ağrımasına sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalarda sinüzit genetik bir hastalık olduğu ortaya çıkmıştır yani bir anne veya babada bu hastalık varsa doğacak çocuklarında da görülme olasılığı çok yüksektir. Uzmanlar kışın sıkı giyinilmesini önermektedir böylelikle hastalık ilerlemeyecektir.

  Beyin Hastalıkları:
  Yapılan araştırmalarda baş ağrısına sebep olacak en büyük faktör beyin hastalıklarıdır uzmanlar baş ağrısını ciddiye alınmasını ve hastaneye gidip test yapılmasını önermektedir böylelikle hastalığının ilerlemesi engellenecektir.

  Stres ve İçki:
  Stres ve içki yapılan araştırmalarda baş ağrısına sebep olduğu gözlenmiştir. Uzmanlar stres ve içkiden uzak durulması gerektiğini belirtmiştir aksi halde çok ciddi problemlere yol açabileceğini belirtmişlerdir.
   
   
 2. ahmet89

  ahmet89 Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  20
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Migren çok kötü bir şey ben de de var ve çözüm için denemediğim yol kalmadı resmen şimdi de koenzim q10 kullanmaya başladım
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş