Ayak Tabanı Ağrısı

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Ayak Tabanı Ağrısı Neden Olur ve Tedavi Süreci:
Ayakta ağrı genellikle fiziksel yaralanmalar ve zorlamalar nedeniyle ortaya çıkan bir ağrı türüdür. Genellikle fazla kilolu olanlar, uzun süredir olanlar çeşitli travmalarla oluşur. Bununla birlikte, tabanlarda uzun süre ağrı varsa, ilaca gitmek kesinlikle gereklidir. Çünkü bazı ciddi hastalıklarda tabanlarda ağrı oluşabilir.

ayak-topuk-agrisi.jpg


Ayak Tabanı Ağrısı Nedenleri:
Ayak tabanı ağrısı çeşitli nedenlerle oluşabilir.

Ayağın tabanındaki kalın bağ dokusu faysa olarak adlandırılır. Fazla topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlar. Sabah Faysa yaralandığında ilk adımlar, sabah kalktığında ciddi acı verir. Ayağa kalkmayan bol miktarda ayakkabı giyen, uzun süren hayatta kalanların aşırı kilolu, çıplak ayaklarını sert zeminde, yüksekten alçağa, burkulma hastalıklarından oluşan bir hastalıktır. Topuk sap ile karıştırılır.

Ayak Tabanı Ağrısı ve Topuk Dikeni:
Topuk sertliği, ayak tabanında bir kas topuğuna bağlı olan tendon kısalığı nedeniyle oluşur. Neredeyse herkes bunun bir kemik problemi olduğunu düşünüyor, ancak kemiklerin hiçbir ilgisi yok. Domuzluk, aşırı kilo, yürüyüş ve rahatsızlıklar gibi hastalıklar romatizma hastalığından kaynaklanır.

Ayak tabanı üzerindeki parmakların yakınında oluşan acıdır. Kendini bölgede yanma ve uyuşukluk olarak gösterir. Aşırı kilolu, yaşlılık, stres kırıkları, ayağa kalkan sporlar gibi yüksek topuklu ayakkabılar var.

Parmakların arasında geçen sinirler rahatsız edici bir sonuçtur. Ayakta hissiz kalma yanıklara neden olur. Yüksek topuklu ayakkabılar ve parmak sıklıkla dar ayakkabılarda görülür.

Ayak Tabanı Ağrısı Tedavisi:
Ayakkabılar, ayakları çevreleyen ancak ayak ağrısından kurtulmak için sıkıştırılmayan ayakkabılarla giyilmelidir. Çok yüksek bir topuk bırakılmalıdır. Fazla kilo verilmelidir. Etkilenen bölgede soğuk kompresler yapılmalıdır. Masaj ve açma gerginliği germe hareketleri iyidir.

Sinir tokmakları gibi problemler varsa, sinir basıncını düşürmek için özel ayakkabılar kullanılmalıdır. Hiçbir tedavi verilmezse, ödemi veya sinir yanmasını hafifletmek için kortizon verilir. Cerrahi bazen sinirin bir kısmını kaldırabilir.