Astroloji Bir Bilim Dalı Mıdır?

'Astroloji' forumunda Dabatay tarafından 15 Mart 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  368
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  92
  Astrolojinin bilim dalı olup olmadığı günümüzde hala tartışılan bir konudur. Astrolojinin bir takım bilimsel yanlara değmesi bu olayın ortaya çıkmasını sağlayan unsurdur. Ancak bu değme bile insanların kafasındaki soru işaretlerini giderememektedir çünkü astroloji, tamamıyla bilim kriterlerini yerine getirmemektedir.

  [​IMG]

  Astroloji Nedir?
  Astrolojinin tanımı; gezegen, yıldız (Güneş de bir yıldız) gibi gök cisimlerinin hareketlerinden yararlanılarak insanların kendi üzerlerindeki karakter, ruh hali gibi özelliklere yarattığı etkiyi, etkinin getirdiklerini ve gelecek hakkında bir takım yorumları ortaya koymaya çalışan düşünme analiz sistemidir.

  Bilim Nedir?
  Evrende gerçekleşen olay parçalarının bir takım yöntem, deneylerle incelenerek gerçek, herkes için kabul edilen sonuçlar yani yasalar ortaya koymaya çalışan bilgi sistemidir. Bir şeyin bilim olabilmesi için belli şartlar vardır. Bilimin en büyük özelliği gözlenebilir olması yani hipotez, önerme veya teorilerin deney ve gözlemlerle kabul edilmesi gerekmektedir.

  Astroloji Bir Bilim Dalı Mıdır?
  Belli bilimsel veriler, astrolojiye büyük katkıda bulunur. Kozmoloji gibi, astronomi gibi bilim dallarından bu veriler alınır ve kullanılır. Dikkat edilmesi gereken kısım ise, verileri kullanırken bilimsel yöntemlerden biri olan kontrollü deney yöntemi göz ardı edilir. Yani bilimin izlediği yol astroloji için kullanılmamış olur. Bilim için gerekli olan bu basamak izlenmediği için astrolojide belli bir genel geçerliliği olmayan yorumlar ve varsayımlar ortaya çıkartır. Astrolojinin gerçeklerine inanmak, insan ile kader ortaklaşması arasındaki bağın ne olduğu gibi merak uyandıran sorularda kafadaki belirsiz soru işaretleriyle mümkün olamaz.

  Gerçekte de görülür ki; bilim sayılan, kanıtlanan şeyler yani gerçekler yoruma dayandırılamaz ve deneylerden yinelenen sonuçlar çıkartılmaya çalışılır. Astrolojiyle ise zaman kavramıyla olayların sabitleştirilmesi ve gerçek, genel geçer kabul edilmesi söz konusu değildir. Sonuç olarak astroloji bir bilim dalı olarak kabul görülmemektedir.
   
  Alperen bunu beğendi.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş