Araba Sporları Nelerdir?

'Spor' forumunda Dabatay tarafından 17 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  367
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  92
  Araba sporları; arabaların sürat, dayanıklılık, güç durumlarını ortaya koymak amacıyla yapılan yarışlardır. Bu spor belli branşlarla kategorilendirilmiştir. Araba yarışları başlıca; ralli, tırmanma, otokros, pist, karting, off-road, hot-rod branşlarında yapılmaktadır.

  araba-sporlari.jpg

  Ralli
  Trafiğe kapalı dağlık, virajlı orman yollarında, arabaların tekli çıkışlar yaparak yarıştığı otomobil sporudur. Ralli yarışları ortalama olarak 15-25 arası özel etaptan oluşur. Yarış etabını en kısa sürede tamamlayan yarışçı, o etabı birinci bitirmiş olur. Her etap sonunda yarışçıların zamanları toplanır. Tüm etaplar sonunda en düşük zamanı elde eden yarışmacı kazanmış olur.

  Pist
  Asfalt zeminli pistlerde, değişik kategorilerdeki arabalarla, çoklu çıkışlar yaptırılarak, belirli tur sayısına göre yapılan yarışlardır. En fazla 36 otomobil yarışabilir. Yarış pistindeki start sıralaması için bir gün önce sıralama yarışları yapılır.

  Off-Road
  Arazi araçları ile zorlu engelleri aşmaya odaklıdır. Yol dışı doğada, engellerle zorlaştırılmış parkurlarda, yarış mesafesini en kısa zamanda bitirmek için yarışılır.

  Tırmanma
  Tırmanma parkuru asfalttır. Her yarışmacı sırayla start alır ve 3 çıkış yapar. 3 çıkışın toplam zamanı en kısa olan yarışmacı kazanır.

  Otokros

  Asfalt veya toprak pistte, 5 farklı kategoride tamamlanan yarıştır. Yarışçılara teker teker start verilir. 600-1200 m’lik parkurlarda yapılır. En az 4-8 km arası yol gidilmelidir. Parkuru en kısa sürede tamamlayan yarışmacı kazanır.

  Karting
  Motor sporlarının temelinde karting vardır. Go-kart ya da kart adı verilen küçük araçlarla yapılan pist yarışıdır. Karting çoklu çıkış formatında yapılır. Yarışlarda araçlara tranponder cihazı takılır ve araçların en iyi turları ve toplam tur zamanları kaydedilir.

  Hot-Rod
  Yarışmacılar, kendilerine ait çeşitli otomobil parçalarıyla otomobil imal ederler. İmal ettikleri bu otomobillerle yarışmaya katılırlar. Yarışmada, yarışmacının imal ettiği otomobilin sürati ve dayanıklılığı esas alınarak kazanan belirlenir.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş