Anne Sütünü Artırmanın Yolları

'Doğum Sonrası' forumunda Hilal Bayraktar tarafından 31 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. Hilal Bayraktar

  Hilal Bayraktar Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  204
  Alınan Beğeniler:
  90
  Ödül Puanları:
  28
  Doğumdan üç gün sonra, anne vücudu bebeği besleyebilecek oranda süt üretmeye başlar. Bu sütün sürekli olarak yeterli seviyede gelmesini sağlamak için farklı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin bazıları mutfağınızda bulunan malzemeleri içerirken, bazıları ise uygulama gerektirmektedir. Bunların dışında anne psikolojisi çok önemlidir. Annelerin stresten uzak durması ve bebeklerini düzenli olarak emzirmeleri sütün devamlılığı için en temel faktörlerdir.

  anne-sutu.jpg

  Sıcak Duş:
  Annelerin bebeklerini emzirmeden önce, göğüslerine ılık su ile yapacakları kısa süreli bir masaj, hem göğüs hijyeni hem de süt kanallarının açılması bakımından faydalı olmaktadır. Bu aynı zamanda emziren annelerin, emzirmeden kaynaklanan, göğüs uçlarında oluşabilecek küçük yaralar için rahatlatıcı bir yöntemdir.

  Bir Fincan Rezene Çayı:
  Rezene çayının içerisinde bulunan fitoöstrojen adlı madde, anne vücudundaki östrojen hormonun görevini üstlenerek, süt bezlerinin süt salgılamasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda rezene çayının sakinleştirici etkisi, bebeğin ve annenin rahat uyumasını da sağlamaktadır. Bu sebeple emziren annelerin sıklıkla tercih ettikleri doğal yöntemlerden biridir.

  Bir Kase Yulaf:

  Yulafın emziren anneler için en büyük faydası, sütün kanallarda rahatça ilerlemesini sağlayarak, sütün akışını kolaylaştırmasıdır. Tercihen bir kase yoğurt ya da süt ile kahvaltılarda tüketilebilir. Aynı zamanda tok tutması sebebiyle, doğum öncesi alınan kiloların verilmesinde yardımcı rol oynar.

  Süt Sağma Yöntemi:
  Daha çok çalışan annelerin tercihi olan süt pompaları, süt üretimini arttırması bakımından destekleyici bir ürün niteliğindedir. Özellikle gece yatmadan önce göğüslerin boşaltılması, gece salgılanan özel bir hormon olan prolaktin hormonunun salgılanmasını hızlandıracağı için, anne sütünü arttırmaktadır. Bu pompaların elektronik ya da manuel seçeneklerini anne-çocuk marketlerinden rahatlıkla temin etmek mümkündür.

  Bunların yanı sıra, sağlık açısından da gerekli olan, günde en az üç litre su tüketmek, anne sütünün %87’sinin su olduğu düşünülürse, süt üretimi için oldukça önemlidir. Ayrıca annelerin beslenme düzenleri sütün arttırılmasında dikkat edilmesi gereken bir husustur. Gün içerisinde havuç, sarımsak, dereotu, fesleğen, susam ve susam yağı, ceviz, badem, arpa gibi besinlerin tüketilmesinin anne sütünün arttırılmasına yardımcı rol oynadığı bilinmektedir.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş