Anne Karnında Bebeğin Hareketleri

'Hamilelik Gelişimi' forumunda Hilal Bayraktar tarafından 4 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

 1. Hilal Bayraktar

  Hilal Bayraktar Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  202
  Alınan Beğeniler:
  91
  Ödül Puanları:
  28
  Hissedilen Yavru:
  Anne çocuk
  ilişkisinde temel olan ilk aşama, annenin hamileliği ve çocuğun ise anne karnına düştüğü ilk andır. Zamanla gelişecek olan embriyonun ve annenin kendini gösterecek olan karnı ile devam eden buluşmaları sayesinde etkileşimleri bir hayli artacaktır. İlk tanışma, ilk diyalog, ilk samimiyet, ilk sevinç ve daha nice ilkler de bu aşamanın ilerleyen dönemlerinde kendini gösterir. Hamilelikte yaşanan nazlar, artan ihtiyaçlar, meydana gelen ağrılar vesaire de adeta bu aşamanın tuzu biberidir. Bu nedenle o hazzı yaşamak önemlidir.

  anne-karnindaki-bebegin-hareketleri.jpg

  Bebeğin Hareketlenmesi ve Annenin Onu Hissetmesi:
  Etkileşimlerin beraberinde embriyonun yavaş yavaş gelişmeye başlaması ile hamileliğin 7. haftasında yani 1,5 aylığa yakın bir zaman zarfında bebek hareket etmeye, tepkilerini göstermeye başlar. Tabii, anne bu hareketleri anında hissedemez. Annenin bu hareketleri hissetmeye başlaması ancak 14- 20. haftalar arasında gerçekleşir. Bu sayede bebek ile annenin birlikteliği doğrulanır, hamileliğin canım cicim aylarına girilmiş olur. Bebeğini hisseden anne, yavrusunu daha kuvvetli sahiplenirken annesinin sevincini hisseden bebek için içerideki ortam ılımlı bir hal alabilmektedir.

  Nihayetinde bebek; annenin yediğinden, içtiğinden, hislerinden, yaşadıklarına gösterdiği tepkiden nasibine düşeni alarak yetişmektedir. Bu noktada anneye ve babaya düşen büyük görev evreyi; geleceğe dair beklentilerin gerçekleşmesi için ilk adımlar olarak bilmeleri ve ona uygun hareket etmeleri ile başlamaktadır.

  Bebek Neye Göre Hareket Eder?
  Bebeğini hisseden anneler, genel olarak her şeyin yolunda gittiğini ve içeride işlerin tıkırında olduğunu düşünürler. Fakat bebekler, yalnızca mutlu anlarda hareket etmezler. Annenin yaşadıklarını, içerideyken pek müdahale edemese de dışarıda olanları hisseder. Annenin tepkilerini, hislerini ve dışarıdaki seslerin hemen hepsine hakimdir. Duyduklarına, annenin hislerine göre tepki gösterir. İlerleyen zamanda bunlar, çocuğun psikolojisini de oldukça yakından etkiler.
   
   
 2. Hilal Bayraktar

  Hilal Bayraktar Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  202
  Alınan Beğeniler:
  91
  Ödül Puanları:
  28
  Konuyla bağlantılı olacağını düşündüğüm bir videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yorum devamına ekleyeceğim videoyu izleyerek bir bebeğin anne karnındaki hareketlerini izleyebilirsiniz.

   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş