Anne Karnında Bebeğin Hareketleri

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Hissedilen Yavru:
Anne çocuk
ilişkisinde temel olan ilk aşama, annenin hamileliği ve çocuğun ise anne karnına düştüğü ilk andır. Zamanla gelişecek olan embriyonun ve annenin kendini gösterecek olan karnı ile devam eden buluşmaları sayesinde etkileşimleri bir hayli artacaktır. İlk tanışma, ilk diyalog, ilk samimiyet, ilk sevinç ve daha nice ilkler de bu aşamanın ilerleyen dönemlerinde kendini gösterir. Hamilelikte yaşanan nazlar, artan ihtiyaçlar, meydana gelen ağrılar vesaire de adeta bu aşamanın tuzu biberidir. Bu nedenle o hazzı yaşamak önemlidir.

anne-karnindaki-bebegin-hareketleri.jpg


Bebeğin Hareketlenmesi ve Annenin Onu Hissetmesi:
Etkileşimlerin beraberinde embriyonun yavaş yavaş gelişmeye başlaması ile hamileliğin 7. haftasında yani 1,5 aylığa yakın bir zaman zarfında bebek hareket etmeye, tepkilerini göstermeye başlar. Tabii, anne bu hareketleri anında hissedemez. Annenin bu hareketleri hissetmeye başlaması ancak 14- 20. haftalar arasında gerçekleşir. Bu sayede bebek ile annenin birlikteliği doğrulanır, hamileliğin canım cicim aylarına girilmiş olur. Bebeğini hisseden anne, yavrusunu daha kuvvetli sahiplenirken annesinin sevincini hisseden bebek için içerideki ortam ılımlı bir hal alabilmektedir.

Nihayetinde bebek; annenin yediğinden, içtiğinden, hislerinden, yaşadıklarına gösterdiği tepkiden nasibine düşeni alarak yetişmektedir. Bu noktada anneye ve babaya düşen büyük görev evreyi; geleceğe dair beklentilerin gerçekleşmesi için ilk adımlar olarak bilmeleri ve ona uygun hareket etmeleri ile başlamaktadır.

Bebek Neye Göre Hareket Eder?
Bebeğini hisseden anneler, genel olarak her şeyin yolunda gittiğini ve içeride işlerin tıkırında olduğunu düşünürler. Fakat bebekler, yalnızca mutlu anlarda hareket etmezler. Annenin yaşadıklarını, içerideyken pek müdahale edemese de dışarıda olanları hisseder. Annenin tepkilerini, hislerini ve dışarıdaki seslerin hemen hepsine hakimdir. Duyduklarına, annenin hislerine göre tepki gösterir. İlerleyen zamanda bunlar, çocuğun psikolojisini de oldukça yakından etkiler.
 

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Konuyla bağlantılı olacağını düşündüğüm bir videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yorum devamına ekleyeceğim videoyu izleyerek bir bebeğin anne karnındaki hareketlerini izleyebilirsiniz.

 

Benzer konular