Android Cihazlara Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlerle Android işletim sistemine sahip cihazlarınıza virüs bulaşma durumuna karşılık neler yapmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım...

İlk öncelikle şunu bilmenizi isterim ki, Android bir cihaza virüs bulaşmışsa virüsün cihaza neler yaptığını anlamaya çalışmanız gerekmektedir. Çünkü bir çok virüs çeşidi olduğu için virüslerle baş etmenin farklı yöntemleri bulunmaktadır.

Mesela bir cihazın donması, yavaşlaması, batarya kullanımının normalin üstünde artması gibi durumlar bir çok kişinin başına gelebilecek olaylardır. Ama bu sorunların yanı sıra güvenlik tehdidi oluşturan virüslerin olduğunu unutmamak gerekir. Bunun için de kesinlikle virüslerden korunmanız gerekmelidir.

andorid-virus-antivirus.jpg


Son zamanlarda en sık karşılaştığımız virüsler, telefon görüşmelerimizi kaydetme, telefon IMEI numaralarımızı çalma gibi özelliklere sahip olabiliyorlar. Piyasadaki bir çok virüslü uygulamanın Google'ın yapmış olduğu güvenlik testlerinden kurtulmuş olup Play Store'a sızdığını belirtmek isterim.

Peki, virüslü uygulamaları cihazlarımıza yüklemekten nasıl kaçınabiliriz? Yazının devamında sizi çözüme ulaştıracak bilgilere ulaşabilirsiniz.

1- Anti-virüs kullanımı yapılmalı


Anti-virüs yazılımları, Android cihazlarda olması gereken en önemli uygulamalardır. Sıfır bir cihazı kullanıma başlamadan önce piyasada en popüler olan antivirüs uygulamasını kurmayı ihmal etmemek gerekir. Böylece virüs koruması olan cihazı kullanmaya başlamak sizi rahatlatacaktır. Ancak kullanıma başladığınız bir cihaza virüs bulaşmışsa bile hemen anti-virüs uygulamasına başvurarak cihazın virüslerden temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Eğer cihazınıza kurduğunuz uygulamada bu konuda sizi çözüme kavuşturmuyor ise o zaman son çare cihaza format atmak olacaktır.

2- Andorid cihaza format atma

Bazı virüslerin modem kaynaklı olduğunu hatırlatmak isterim. Bu duruma maruz kalan cihazların beklenmedik anda anasayfa değiştirdikleri olabiliyor. Böylesine bir durumla karşılaşmanız halinde kullanımını yaptığınız anti-virüs uygulamalarının gücü yetersiz kalmaktadır. Yapmanız gereken son işlem ise cihazınızın tüm yedeklerini (resim, müzik, notlar vb.) alıp, format işlemi yaparak cihazınızı ilk günkü haline getirmek olacaktır.
Format atma işlemine başlamadan önce, telefonunuzun şarjı %50 üzerindeyken ses tuşlarından biri ve güç tuşuna basılı tutun. (Bu işlem farklı cihaz modellerinde değişiklik gösterebilir.) Açılan ekranda ses tuşları yardımıyla Wipe Data/Factory Reset seçeneğine gelin ve güç tuşu ile bu seçeneği seçin. Ardından ses tuşları yardımıyla Yes yazısı üzerine gelin ve güç tuşu ile seçin. Sonrasında Reboot System Now seçeneğine gelip güç tuşu ile seçip cihazınızı yeniden başlatın. Bu işlem sonucu tüm verileriniz sıfırlanacak ve cihazınıza bulaşan virüs ortadan kaybolacaktır. :thumbsup:
 

erentcolak

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
16 Ağu 2018
Mesajlar
25
Tepkime puanı
1
Cihaza format dahi atılsa ilk günkü haline maalesef geri dönmüyor, en iyisi virüs problemiyle karşılaşılmadan önce alınacak önlemler :)
 

kizilbebe

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
18 Ara 2018
Mesajlar
42
Tepkime puanı
0
en baştan sıkı tutmak gerekir işi yoksa bir defa bulaştımı virüs kaşışı olmuyor artık onun
 

Benzer konular