Alkollü Araba Kullanmanın Cezası

'Soru(lar) / Cevap(lar)' forumunda Dabatay tarafından 17 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  369
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  93
  Yeni yıla girilmesi ile beraber trafikte yeni uygulamalara geçilmiştir. Ayrıca trafik cezalarına da belli bir artış getirilmiştir. Trafikte uyulması gereken belirli kurallar vardır ve bu kurallara uymayan kimseler para cezası, ehliyete el konulması, hapis cezası gibi cezalara çarptırılmaktadır. Trafikte uyulması zorunlu olan kurallardan biri de alkollü araba kullanmamaktır. Alkollü şekilde araba kullanalar para cezası öderler bunun yanı sıra alınan alkolün miktarına göre hapis cezasına bile mahkum edilebilirler.

  Normal şartlarda hususi araç sürücülerinin kanında en fazla 0,5 promile kadar alkol normal görülmektedir. Ticari araç sürücüleri araba kullanmayı meslek edindiği için onlarda bu sınır 0,2 promil olarak düşürülmüştür.

  alkollu-arac-kullanmanin-cezasi.jpg

  Ehliyete El Koyma Cezası:
  Araç sürücüsü son 5 yıl içerisinde sınırların üstünde alkol almış bir şekilde ilk defa araç sürerken bulunmuş ise ehliyetine 6 ay süre ile el konulmaktadır. 5 yıl içerisinde 2 defa alkollü olarak bulunan araç sürücüsünün ehliyeti ise 2 yıl süre ile elinden alınmaktadır. Yine aynı şekilde 5 yıl içerisinde sürücü 3 ve daha fazla olarak alkollü araç kullanırsa ehliyeti bu defa 5 yıl süre ile elinden alınmaktadır. Ehliyetine 2 yıl süre ile el konulan araç sürücüleri, sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine katılmak zorunda kalırlar. Ehliyetine 5 yıl süre ile el konulan araç sürücüleri ise psiko-teknik testine katılırlar ve bu test ile sürücülerin psikolojik durumları araştırılır

  Alkollü Araç Kullanmanın Para Cezası:
  İlk defa alkollü araç kullananlara 1002 TL, ikinci defa alkollü araç kullananlara 1256 TL ve 3 veya daha fazla alkollü araç kullanan sürücülere ise 2018 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Bunların yanı sıra alkol miktarı 1 promil üzerinde olan sürücülerine mahkeme açılır ve 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadırlar.
   
  Qarizma bunu beğendi.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Alkollü Araba Kullanmanın
 1. Dabatay
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,061
 2. DieseL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,226
 3. Qarizma
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  873

Bu Sayfayı Paylaş