Alışveriş Bağımlılığı Ciddi Bir Akıl Sağlığı Sorunu

'Bağımlılıklar' forumunda DieseL tarafından 5 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. DieseL

DieseL Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    İngiltere'de bulunan bir bağımlılara yardım örgütünün uzmanlarından Clarie Clark alışveriş bağımlılığının ciddi bir akıl sağlığı sorunu olduğunu söyledi.İngiltere'de "Action on Addiction" adlı bağımlılara yardım örgütü uzmanlarından Claire Clark birçok kişinin alışveriş bağımlılığını (oniyomani) daha az önemli bir bağımlılık olarak gördüğünü ancak bunun geleneksel olarak tehlikeli olarak kabul edilen bağımlılıklar kadar yıkıcı olabileceğini kaydetti. Clark alışveriş bağımlısı olduğunu düşünen kişilerin profesyonel yardım almaları gerektiğini söyledi.

Son 20 yılda artış gösterdi...

BBC Türkçe'nin haberine göre; uzmanlaralışveriş bağımlılığını ihtiyaca ya da alım gücüne bakmadan para harcama para harcama alışkanlığı olarak tanımlıyor. Alışveriş bağımlıları el çantası gibi belli ürünlere odaklanabildikleri gibi genel olarak her türlü alışverişe düşkün de olabiliyor. Hannover Tıp Fakültesi tarafından yakın bir zaman önce yapılan bir araştırma yetişkinlerin yüzde yedisinin bir şekilde alışveriş müptelası olduğuna işaret ediyor. Avrupa ve Amerika'da alışveriş bağımlılarının sayısının özellikle son 20 yılda arttığı belirtiliyor.

Hayatları mahvediyor!

Clarke "Kapı aynı yere çıkıyor. Bir madde alarak ya da bir davranışta bulunarak ruh halinizi değiştirmek istiyorsunuz. Bazıları alışveriş alışkanlığını dışarıda tutabilir. Ama bu ciddi bir akıl sağlığı sorunudur. İnsanları büyük borçların altına sokabilir hayatlarını mahvedebilir ve yakınlarından uzaklaştırabilir. Şüphesiz fiziksel etkileri uyuşturucu ya da alkol bağımlılığının etkileriyle kıyaslanamaz ancak özünde alışveriş bağımlılığı kumar iş ve seks bağımlılığı gibidir" dedi.

2. Serkan

Serkan Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Kesinlikle son yıllarda açılan alışveriş merkezlerinin insan üzerinde olumsuz etkileri olduğuna bende katılıyorum. Düşünsenize önceden insanlar sosyal aktivite için doğa turuna çıkarken, şimdi AVM ortamlarında gezmek için can atıyorlar.

Bence herkes bu konuda bilinçli davranmalı ve akıl sağlığını bozmadan alışveriş yapmaya özen göstermeli. Yoksa geleceğimizden ve gelecek nesilden korkarım!

Allah yar ve yardımcımız olsun. Böyle bir sistemin kurbanı olmak gerçekten üzücü bir durum. :(

Yükleniyor...