Akciğer Kanseri Nedir?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Akciğer, göğüs kafesinin içerisinde sağ ve sol olmak üzere iki parçadan oluşan temel solunum organıdır. Diğer organlar gibi akciğeri de oluşturan pek çok hücre vardır. Bu hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve anormal hale gelmesi akciğer kanserini oluşturur. Kontrolsüz çoğalan bu hücreler daha sonra akciğer dışındaki organlara veya çevre dokulara yayılabilir.

akciger-kanseri.jpg


Akciğer Kanserinin Belirtileri:
Genellikle hastalık yayılana kadar herhangi bir belirti oluşturmaz. Bazı durumlarda erken akciğer kanseri belirtileri görünmektedir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Hastalığın en sık görülen belirtileri şöyledir:

- Nefeste daralma

- Seste kısılmalar

- Geçmeyen ve sürekli artan öksürük

- Öksürürken kan gelmesi

- Gülerken, öksürürken veya derin nefes alırken göğüste ağrı

- Sebepsiz kilo kaybı

- Hırıltılı solunum

- Yorgun hissetme ve halsizlik

- Geçmeyen ya da sürekli tekrarlayan bronşit veya zatürre gibi akciğer enfeksiyonları

Hastalığın Tanısı:
Hastanın hikayesi ve akciğer röntgeni bulgularıyla akciğer kanserinden şüphe edilen hastalardan ilk olarak bilgisayarlı tomografi istenir. Üç boyutlu görüntü ile hastalıklı bölge belirlenir ve bu bölgeden biyopsi ile doku parçası alınır. Alınan doku parçası mikroskopla incelenir.

Akciğer Kanserine Yol Açan Risk Faktörleri:

- Tütün ürünleri kullanımı

- Pasif içicilik

- Asbes

- Radon gazı

- Toksik gazlara maruz kalma

- Aşırı hava kirliliği

- Tüketilen suyun aşırı miktarda arsenik içermesi

- Geçirilmiş ağır akciğer hastalıkları

Akciğer kanserine zemin hazırlayan bazı meslek grupları da vardır. Bu grubu madenciler, petrol-kimya, boya, maden ve kaynak, izolasyon, plastik-sanayi, tekstil ve tersanede çalışanlar oluşturmaktadır.

Tedavi:

Akciğer kanserinde genel olarak cerrahi müdahale, ilaç tedavisi (kemoterapi) ve ışın tedavisi (radyoterapi) uygulanmaktadır. Uygulanacak tedavi yöntemine kanserin yeri, hangi evrede olduğu, hastanın yaşı ve varsa diğer sağlık sorunları gibi etkenler göz önünde bulundurularak karar verilir.
 

Benzer konular