Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Zuhal Şener

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
5 Kas 2016
Mesajlar
97
Tepkime puanı
86
Konum
İzmir
Regl döneminde bayanların en büyük sıkıntılarından biri bel ağrısı ve sancıdır. Adet sancıları her yaş bayanda görülebilir. Bazı bayanlarda ise bu sancılar çok şiddetli olur ve sosyal yaşantılarını olumsuz etkiler. Uzmanlar adet sancılarının genetik ve psikolojik nedenlerin yanı sıra; beslenme yanlışları ve diğer nedenlere de bağlı olabileceğini belirtmektedirler. Bununla beraber adet sancılarını hafifletmenin de doğal çözümleri mevcuttur.

İlaç alarak sancıları hafifletmek yerine sizler de doğal yöntemlere başvurabilir ve regl dönemini daha rahat geçirebilirsiniz.

Adet sancısına iyi gelen doğal yöntemler:
  • Adet sancısının şiddetini azaltmak için bitki çaylarına yönelebilirsiniz. Adaçayı, civanperçemi ve aslanpençesi otlarından hazırlayacağınız karışık bitki çayını bal ile tüketerek sancıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz.
  • Karnınızın alt kısmına sıcak bir havlu koyarak bekletin. Bu sıcak uygulama ağrının dinmesine yardımcı olacaktır. Ayakların altına da sıcak havlu koymak ya da ılık suda bekletmenin oldukça faydası dokunacaktır.
  • Adet sancılarını hafifletmede ılık duş altına girmek de etkili olan yöntemlerden biridir.
  • Regl döneminde sancıları hafifletmek istiyorsanız, beslenmenize çok dikkat edin. E ve B vitamini zengin gıdalar tüketmeye çaba harcayın.
  • Rezene ve papatya gibi bitki çaylar regl sancılarını hafifletmeye yardımcı olur.
  • Adet sancısı çeken bayanların kafeinli gıdalardan uzak durmalarını öneririz. Gazlı içecekler, kahve ve çikolata tüketmemeye çalışın ve meyve suları için.
  • Zencefil ve yaban mersini, adet sancılarına iyi gelen diğer besinlerdir. Çilek yemek de sancıların azalmasına yardımcı olur.
Adet sancısı nedenleri:
Makalemizin başında da söylediğimiz gibi adet sancısını çoğu kadın normalinde yaşar ama bazı kadınlar sancıyı şiddetli yaşadığından yukarıdaki yöntemleri deneme yoluna gidebilirsiniz. Yazımız içerisinde paylaşılan yöntemler sayesinde adet sancısını minimum seviyeye düşüreceksiniz.

Ancak normalde hafif geçen adet sancılarının normalin dışında seyir etmesi farklı sağlık problemlerini habercisi olabilir. Bu yüzden doktor muayenesine gitmek ve profesyonel yöntemlerden faydalanmak gerekir.
 

Benzer konular