35 Yaşından Sonra Hamilelik Ve Riskler

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Hamileliğin oluşumunda ve sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinde mühim olan birçok etken kadar yaş faktörünün de önemli bir rolü bulunmaktadır. Özellikle gebeliği 35 yaş ve sonrasına denk gelen kadınların düzenli olarak uzman doktor kontrolü altında olmaları ve öncesinde gereken tüm sağlık tetkiklerini yaptırmaları gerekmektedir.

hamilelik-riskleri.jpg


35 Yaş Üstü Gebelik Neden Tehlikelidir?
Genç anne olmanın elverdiği şartlar ve beden sağlığı konusundaki avantajları tartışılmaz iken, diğer sıkça tartışılan konulardan biri de 35 yaş üstü gebeliğin riskleridir. Yaşam şartları ve zararlı alışkanlıklar ilerleyen yaş ile birlikte kadınlarda doğurganlık ihtimalini azaltırken, birçok genetik faktör de yumurtlama veriminin bayanlarda giderek düşmesine neden olmaktadır.

Kadın vücudundaki hormonal değişimler ise 35 yaşında bebek bekleyen anne adaylarında erken doğum, düşük ve sezaryen doğum ihtimali gibi riskleri artırmaktadır.

35 Yaşında Hamileliğin Riskleri Nelerdir?

Kronik hastalıklar ve bazı kromozom bozukluklarına bağlı gelişen hastalıklar 35 yaş üstü doğuran annelerin bebeklerinde daha sık görülmektedir. Olası riskler genetik faktörlere bağlı olarak gelişebilen problemler iken bazı anne adaylarının zor geçen doğum süreçlerinde de bir takım komplikasyonlarla karşılaşmak söz konusudur. Bu nedenle doğum sırasında oluşabilecek riskleri en aza indirmek, anne ve bebeğin sağlığını riske atmamak adına 35 yaş ve üstü bayanlar için en uygun doğum şekli olarak sezaryen tercih edilmektedir.

35 Yaş Üstü Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler:
35 yaşında hamile kalmanın pek çok riskleri bulunmasına karşın iyi bir jinekoloji uzmanı ile bilinçli bir dönem geçirmek mümkündür. Sağlıklı beslenmeye her zamankinden daha çok özen göstermek, spor yapmak ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmak sağlıklı bir gebelik süreci geçirmeye katkı sağlayacaktır.

Düşük ihtimali yüksek olan bu kategorideki anne adaylarının ise doktorlarının önerdikleri ilaç ve vitaminleri düzenli bir şekilde kullanmaları gerekir.
 

Leyla Güneş

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
9 Kas 2017
Mesajlar
6
Tepkime puanı
2
Çevremde 35 yaşından sonra doğum yapan onlarca kişi tanıyorum. Yapmanız gereken hamilelik süresince doktor kontrollerini eksik etmemenizdir. Onun dışında sağlıklı beslenerek doğumu sorunsuz yapabilirsiniz. Ülkemizde 35 yaş üstü kadınlar genelde düzensiz beslenme sonucu düşük yapıyorlar. Fakat vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri aldığınız süresince hamileliğiniz riske girmez.